STAND-UP

Karolina Gumienna (Pl) “Made in China” (objects, 2008/2009)

In STAND-UP artists on February 20, 2009 at 2:54 am

Karolina Gumienna

Rocznik ’86. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I –go stopnia w klasie fortepianu w Stargardzie Szczecińskim. Studentka trzeciego roku grafiki projektowej na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie przygotowuje dyplom w Pracowni Plakatu prof. Eugeniusza Skorwidera (pracownia kierunkowa) oraz w Pracowni Wydawnictw prof. Mirosława Pawłowskiego (pracownia dodatkowa). Członkini Niezależnego Zrzeszenia Studentów Akademii Sztuk Pięknych oraz Koła Naukowego Studentów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Made in China

k-gumienna

Moja praca dotyka problemu łamania praw człowieka w Chinach. Powołuję się na fragmenty Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka dotyczące prawa pracy, mając na uwadze często nieludzkie warunki, w jakich pracuje wielu mieszkańców tego państwa. Wykorzystuję opakowania na artykuły odzieżowe oraz dodatki, gdyż przemysł odzieżowy jest jedną z najbardziej popularnych gałęzi chińskiej gospodarki, której wyroby trafiają do naszych sklepów. Fragmenty PDPC przypominają o losie pracowników ogromnych fabryk, dzięki którym możemy zapełniać nasze szafy. Opakowania uświadamiają nam, że za każdym razem, gdy kupujemy odzież z metką „Made in China”, wyrażamy niemą akceptację wobec łamania fundamentalnych praw człowieka w Chinach. Projekt ma na celu przypisanie nowej funkcji opakowaniom, które stają się nośnikiem informacji lub nawet pewnych idei.

Advertisements
  1. Racja- zgadzam się z tym artykułem. Jednak cechy państwa komunistycznego są takie a nie inne. W Chinach jest źle, ale przypomnijmy, że w Polsce jeszcze 20 lat temu był ten sam system. Powstanie ludzi doprowadziło do zmiany rządu i systemu na demokratyczny. To samo musiałoby stać się w Chinach.
    Ł.CH

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: